MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna proponuje wspólną zabawę dla dzieci i rodziców

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. pixabay.com
Weekend jest czasem, kiedy możemy zaplanować różne formy aktywności ze swoimi dziećmi. Niekiedy jednak brak na nie pomysłu, zwłaszcza w czasie deszczowej pogody.

Podpowiedzią mogą być zabawy z masami plastycznymi, które są lubianymi formami aktywności dzieci

Rozwijają one sprawność manualną, ćwiczą koncentrację uwagi oraz pomagają rozładować napięcie emocjonalne. Chyba najbardziej popularna jest masa solna – swoisty materiał plastyczny, nieco wyparty przez nowoczesną ciastolinę, ale nadal chętnie wykorzystywany w pracach artystycznych i zabawie

– mówi Lucyna Monikowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Człuchowie.

Atutem masy solnej jest z pewnością prosta formuła, tani koszt wytworzenia i to, że można ją zrobić w warunkach domowych. Ważne jest także to, że jest zrobiona z produktów spożywczych, więc nie jest toksyczna, a zabawa nią jest bezpieczna. Po wyrobieniu masy ma ona konsystencję podobną do plasteliny i daje się dowolnie kształtować.

Rzeczy ulepione z masy solnej wystarczy odłożyć w suche miejsce i pozostawić na kilka dni, by stwardniały. Proces ten można przyspieszyć, używając do tego piekarnika. Na końcu można ulepione figurki pomalować.
Podstawą udanej masy solnej jest właściwa proporcja składników. Choć wiadomo, że masa powstaje z soli, mąki i wody, trudno ją zrobić idealną, dodając składniki „na oko”.

Najlepsza masa solna powstaje według takich proporcji:
1 miarka soli (drobnoziarnistej)
1miarka mąki
1/2 miarki wody

Jak zrobić masę solną krok po kroku?
Robienie masy solnej zaczynamy od zmieszania mąki z solą, dopiero wtedy zaczynamy dodawać stopniowo wodę, jednocześnie zagniatając masę rękami. Masę należy wyrabiać do momentu aż będzie miała zwartą, plastelinową konsystencję. Masa nie może się kruszyć, rozpadać i musi dawać się łatwo formować w rękach.

Jak przechowywać masę solną?
Jeśli ze składników wyszła nam zbyt duża ilość masy, nie musimy jej wyrzucać. Masę solną można przechowywać nawet wiele dni. Ważne, by nie dopuścić do jej wyschnięcia. Sprawdzonym sposobem jest włożenie jej do foliowego woreczka i szczelne zamknięcie. Dobrze jest włożyć taki pakunek następnie do lodówki.

Pedagog przedstawia pomysły na to, co można zrobić z masy solnej:

Sposobów wykorzystania masy solnej jest mnóstwo. Najpopularniejsze jest lepienie z niej figurek lub płaskorzeźb. Dzieci mogą tworzyć z masy zwierzątka, dorośli mogą się pokusić o ambitne rzeźby np. aniołów, które można potem powiesić na ścianie. Masa solna to przyjazny materiał plastyczny, z którego można niemal wszystko wyczarować. Internet jest pełny inspiracji.

Jak wykonać figurki z masy solnej?
- Masę solną należy rozwałkować jak zwykłe ciasto i wyciąć z niej wybrane kształty. Jeśli ozdoba ma być przeznaczona do zawieszenia na kolorowej tasiemce, pamiętajmy o zrobieniu dziurki w miejscu, gdzie figurka ma być zawieszona. Ulepione z masy solnej kształty należy wysuszyć w piekarniku w temperaturze 80 stopni przez ok. 3-5 godzin do momentu aż masa stwardnieje. Wysuszone figurki można pomalować za pomocą zwykłych farb plakatowych lub flamastrów. Ale jeśli chcemy, by nasze dzieła były trwalsze i profesjonalnie wykończone, najlepiej użyć do tego farb akrylowych lub do szkła. Przygotowane z dziećmi dzieła sztuki będą gotowe, gdy tylko wyschnie farba.
Jeżeli nie mamy farb akrylowych, warto utrwalić zwykłą farbę (plakatową lub akwarelę) lakierem. Świetnie sprawdza się spryskanie figurki z masy solnej lakierem do włosów w sprayu.

Kolejną popularną masą jest masa plastyczna

– wymienia Lucyna Monikowska:

Masę plastyczną robi się bardzo szybko. Wykorzystuje się do niej składniki, które znajdziemy w kuchni i łazience: różnego rodzaju mąki, sodę oczyszczoną, odżywkę do włosów, balsam do ciała, a nawet piankę do golenia. Po przygotowaniu masy plastycznej, możecie z niej formować dowolne kształty: zwierzątka, ludziki, przedmioty. Gotową figurkę z masy plastycznej wystarczy wysuszyć w piekarniku i pomalować farbami.
Przepisy na masę plastyczną

- wyjaśnia pedagog.

Poniżej 5 przepisów na masę plastyczną domowej roboty. Jej przygotowanie nie zajmie wam więcej niż kilka minut. Nie potrzebujecie do niej niezwykłych składników, w każdej chwili możecie więc dorobić masy.

Masa plastyczna z mąki ziemniaczanej:
400 g mąki ziemniaczanej
250 ml balsamu do ciała
4 łyżki oleju
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Możemy również podzielić masę na części i do każdej z nich dodać kolorowe farby.

Masa plastyczna z sody oczyszczonej:
1 szklanka mąki ziemniaczanej
1,5 szklanki sody
100 ml wody
Wszystkie składniki mieszamy.

Masa plastyczna z odżywki do włosów:
400 g mąki ziemniaczanej
200 ml odżywki do włosów
4 łyżki oleju
Mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodatek oleju sprawi, że masa będzie bardziej miękka.

Masa plastyczna z pianki do golenia:
1 kg mąki ziemniaczanej
1 opakowanie pianki do golenia
2 łyżki oleju lub płynu do mycia naczyń
Wszystkie składniki mieszamy.

Zajęcia z wykorzystaniem mas plastycznych na pewno dostarczą jej uczestnikom bardzo dużo przyjemnej i twórczej zabawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto