Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchowski Społeczniak kuźnią zdolnych humanistów - aż pięcioro uczniów startuje w olimpiadach polonistycznych na etapie wojewódzkim

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Zespół Szkół Społecznych STO w Człuchowie ma prawdziwe powody do zadowolenia. W tym roku aż pięcioro uczniów tej szkoły dostało się do wojewódzkiego etapu olimpiady polonistycznej. Czworo z nich bierze udział w olimpiadzie dla szkół ponadpodstawowych, a jedna osoba - w wersji olimpiady dla szkół podstawowych.

W tym roku wyjątkowo liczna grupa uczniów może poszczycić się awansem do drugiego etapu olimpiady polonistycznej. Troje wspaniałych licealistów to Agata Jarosz, Ewa Miszczuk oraz Antoni Słomiński. Aby przejść do drugiego etapu, musieli napisać pracę o tematyce historyczno- bądź teoretycznoliterackiej. Konkurencja była spora - rozprawy nadsyłane były z całego województwa.

Prace były oceniane przez specjalistów z Gdańska. Jak przyznaje opiekunka uczniów, polonistka Dagmara Szymańska, prace były na bardzo wysokim poziomie. Świadczy o tym chociażby poruszana tematyka. Agata w swojej pracy rozważała, czy średniowiecze faktycznie można zgodnie z obiegową opinią nazywać "wiekami ciemnymi" . Antoni opisywał język jako tworzywo poezji w twórczości polskich romantyków. Równie ciekawe były dociekania Ewy na temat powrotów do motywów dziewiętnastowiecznych w literaturze. Wszyscy wykazali się niebywałą dojrzałością badawczą i dobrym stylem. Nic dziwnego - to prawdziwi pasjonaci języka polskiego i historii literatury.

Do tego grona zalicza się także Blanka Ciborowska, pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Jest to o tyle ważne, że Blanka jest jeszcze w szkole podstawowej! Ze względu na duże osiągnięcia startuje w olimpiadzie razem z licealistami.

Od kilku lat przeprowadzana jest także Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla szkół podstawowych. Także tu na drugim etapie zmagań Społeczniak ma swoją przedstawicielkę. To Judyta Szczygieł - ósmoklasistka, która może się już pochwalić awansem do drugiej, ustnej części etapu wojewódzkiego. To naprawdę duże wyróżnienie.

Dagmara Szymańska cieszy się, że ma w tym roku tak liczną "ekipę" uczniów uzdolnionych humanistycznie. To odwrócenie trendu - jeszcze do niedawna większość laurów zdobywali uczniowie o predyspozycjach do techniki i przedmiotów ścisłych. Teraz przyszedł czas na polonistów. Pod okiem nauczycielki szlifują oni swoje umiejętności na specjalnie im dedykowanych zajęciach przygotowujących do olimpiady. Wszystko po to, żeby w następnym etapie poradzić sobie tak samo dobrze.

Wszystkim uczestnikom Olimpiady Literatury i Języka Polskiego gratulujemy awansu i trzymamy kciuki za finał!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto