Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Pomorski Bieg im. por. Czesława Grombczewskiego "Juranda" w Czarnem - w biegu patriotycznym uczestniczyło ponad 400 zawodników

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 400 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych.
W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 400 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Małgorzata Wojciechowska
Na terenie jednostki wojskowej w Czarnem już po raz VI odbył się Pomorski Bieg Przełajowy. Tym razem poświęcony był pamięci Czesława Grombczewskiego "Juranda", dowódcy 1 Wileńskiej Brygady AK. Na starcie pojawiło się ponad 400 osób w poszczególnych kategoriach wiekowych - od przedszkolaków po osoby dorosłe. Bieg był połączeniem aktywności sportowej z promowaniem wiedzy na temat patrona wydarzenia.

VI Pomorski Bieg Przełajowy im. por. Czesława Grombczewskiego "Juranda" to doroczne wydarzenie sportowe o charakterze patriotycznym organizowane na terenie czarneńskiej jednostki wojskowej przez stowarzyszenie "Brygada Inki" na co dzień dbające o pamięć o Żołnierzach Wyklętych i promujące postawę patriotyczną.

Za Każdym razem patronem biegu jest inna postać z grona Żołnierzy Niezłomnych z Kresów Wschodnich. Impreza oprócz walorów sportowych ma więc dużą wartość edukacyjną i pozwala uczniom z Czarnego i okolic poznać sylwetki osób zasłużonych dla Polski, a może nieco zapomnianych w szkolnych programach nauczania historii. Akcja ma bardzo szeroki zakres - w zawodach uczestniczyło ponad 400 uczniów reprezentujących niemal 20 szkół podstawowych z trzech województw - w tym wyjątkowo liczna reprezentacja gminy Czarne i Przechlewa.

- Co roku upamiętniamy tutaj właśnie w Czarnem innego żołnierza niezłomnego z Kresów Wschodnich. Jak dobrze wiecie - tereny na wschodzie, czyli Grodzieńszczyzna, Wileńszczyzna, Lwów - te tereny, które dzisiaj należą do innych państw - kiedyś były na terenie Rzeczypospolitej. Dlatego o tym warto pamiętać i warto ich mieć w sercu (...). Cieszę się ogromnie, że jesteście tutaj tak licznie - jest was około 400 zawodników. Wielkie brawa dla was wszystkich, że przybyliście i upamiętniliście naszych bohaterów.

- zwrócił się tuż przed startem do zawodników Mariusz Birosz, prezes stowarzyszenia Brygada Inki.

Sportowe emocje trwały około dwóch godzin - na starcie pojawiali się po kolei zawodnicy z poszczególnych grup wiekowych - osobno dziewcząt i chłopców. Pierwsze do rywalizacji stanęły przedszkolaki (i ich rodzice!), a następnie coraz starsze dzieci z poszczególnych roczników. Na końcu było też miejsce dla dorosłych zawodników zmagających się w kategorii "Open".

Bieg był także okazją do dobrej zabawy. Uczestnicy mogli do woli częstować się watą cukrową i popcornem, a żołnierze chętnie pokazywali wystawiony na tę okazję sprzęt wojskowy. Pogoda również dopisała - mimo połowy września aura była iście letnia.

Choć zwycięstwo jest ważne, główną ideą biegu imienia Czesława Grombczewskiego "Juranda" była pamięć o Żołnierzach Wyklętych z Kresów Wschodnich . Wszyscy uczestnicy otrzymali więc wyjątkowe medale - z jednej strony przedstawiające historyczne granice Polski wraz z Kresami Wschodnimi, z drugiej zaś - wizerunkiem patrona wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto