MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na burmistrza Czarnego starli się w debacie przedwyborczej. Mariusz Birosz i Piotr Zabrocki odpowiadali także na pytania z sali

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Debata
Debata Małgorzata Wojciechowska
Piotr Zabrocki i Mariusz Birosz zmierzyli się w przedwyborczej debacie z udziałem publiczności w sali widowiskowej Czarneńskiego Centrum Kultury. Obaj kandydaci na burmistrza odpowiadali zarówno na pytania wzajemne, jak i te płynące z sali. Podczas spotkania zebrani pytali przede wszystkim o sprawy najpilniejsze dla miasta i gminy Czarne - szczególnie często przewijały się takie tematy jak remont oczyszczalni ścieków, sposoby na kryzys demograficzny czy współpraca gminy z wojskiem. Organizatorem debaty był niezależny portal Serwis Samorządowy.eu, a spotkanie poprowadził Dariusz Kępa.

Debata przedwyborcza to dla wyborców okazja do dokładniejszego poznania kandydatów, a także możliwość zadania im pytań - także tych z gatunku niewygodnych. W Czarnem debata z udziałem kandydatów na burmistrza - Mariusza Birosza i Piotra Zabrockiego odbyła się w czwartek w sali widowiskowej Czarneńskiego Centrum Kultury. Pierwotnie spotkanie miało się odbyć w restauracji Studio 2000, jednak przeniesiono je właściwie w ostatniej chwili - według oficjalnej wersji z powodu trudności technicznych. Prowadzącym debatę był Dariusz Kępa - redaktor naczelny portalu Serwis Samorządowy. eu.

Debata przedwyborcza Czarne 2024
Małgorzata Wojciechowska

W pierwszej części debaty każdy z kandydatów mógł w ciągu dwóch minut przedstawić się publiczności. Piotr Zabrocki w swojej prezentacji zwrócił szczególną uwagę na swoje lokalne pochodzenie oraz doświadczenie w pracy w samorządzie. Nie omieszkał także wykazać się pewną dozą poczucia humoru co do własnej osoby.

- Wychowałem się w Domisławiu, urodziłem jak wielu z Państwa w Człuchowie, swoje dzieciństwo spędziłem w Domisławiu, uczęszczając do szkoły podstawowej w Wyczechach. Aktywnie uczestniczyłem też w zajęciach sportowych w szkole jako reprezentant chociażby w piłce ręcznej, niektórzy mnie pamiętają – byłem chudszy, byłem przystojniejszy, miałem gęstsze włosy. Doświadczenie samorządowe zdobyłem dzięki pracy jako radny i jako wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czarnem - mówił Piotr Zabrocki.

Mariusz Birosz postanowił zaakcentować przede wszystkim swoje wykształcenie, działalność charytatywną i sportową, a także zdobyte odznaczenia i nagrody.

- Jestem absolwentem Politechniki Szczecińskiej, Wydziału Mechanicznego, również skończyłem Master of Business Administration, która to szkoła pozwoliła mi i przygotowała mam nadzieję do tego, aby dzisiaj wystartować i potem państwa reprezentować jako burmistrz Czarnego. Chciałbym również powiedzieć, że przez ostatnich osiem lat działam bardzo prężnie charytatywnie, społecznie, sportowo, jak i również organizuję wiele przedsięwzięć właśnie o tej tematyce. Jestem prezesem Stowarzyszenia Brygada Inki, również w ogólnopolskiej inicjatywie Serca dla Inki, jestem prezesem Koła Gazety Polskiej, również wiceprzewodniczącym Kapituły Leśnik Stulecia, która nadaje tytuł w stowarzyszeniu leśnym - między innymi te słowa usłyszeliśmy w prezentacji Mariusza Birosza.

Mariusz Birosz
Mariusz Birosz Małgorzata Wojciechowska

Po autoprezentacji przyszedł czas na przedstawienie koncepcji kandydatów na gminę Czarne w nadchodzącej kadencji. Mariusz Birosz za najważniejsze kwestie uznał zmniejszenie zadłużenia gminy, zapewnienie środków własnych na realizację projektów, a także rozbudowę oczyszczalni ścieków, co miałoby w konsekwencji rozwój znajdującej się w mieście jednostki wojskowej. Piotr Zabrocki w tym punkcie debaty mówił o podobnych kwestiach, zapewniając, że działania w zakresie finansów i oczyszczalni są już w toku.

- Mamy wykonawców, natomiast jeszcze prezes spółki wodno-kanalizacyjnej pracuje nad technologiami, żeby sprostać tym wszystkim wymaganiom przyszłościowym i rozwijać się jako miasto. Oczywiście mamy też zapisane środki na inwestycje, które będą realizowane w 2024 roku. Mówię tutaj o kanalizacji i wodociągu w Łoży - mówił Piotr Zabrocki.

Trzecią częścią "starcia" były pytania wzajemne od i do kandydatów. Znów na pierwszym planie pojawiła się kwestia przebudowy oczyszczalni ścieków, pieniądze na inwestycje, a także wymiana zdań na temat hejtu w internecie. Oba komitety zwracają bowiem uwagę na dużą ilość agresywnych komentarzy w sieci. Mariusz Birosz zapytał także swojego kontrkandydata między innymi o wykonane w ciągu ostatnich 9 lat remonty mieszkań komunalnych. Piotr Zabrocki chciał natomiast koniecznie uszczegółowić kwestię zależności między rozbudową oczyszczalni a przydzieleniem Wojsk Obrony Terytorialnej Kościerzynie zamiast Czarnemu.

Wielu zgromadzonych mieszkańców czekało jednak najbardziej na kolejną część debaty, kiedy to oni mogli zadać pytania kandydatom. Łącznie zadanych zostało 9 pytań do Piotra Zabrockiego i tyleż samo do Mariusza Birosza.

Mieszkańców ze strony obecnego burmistrza najbardziej interesowały przede wszystkim niezrealizowane projekty i inwestycje (jak chociażby korty tenisowe w Nadziejewie czy - po raz kolejny - oczyszczalnia ścieków). Pytali także o takie kwestie jak budowa dróg czy termin wykonania długo oczekiwanych remontów.

Najdłużej w pamięci zebranych na pewno pozostanie jednak "pytanie z pokazem" zadane przez jednego z widzów oraz dość wymowna odpowiedź (również z pokazem). Jeden z mieszkańców ulicy Różanej przyniósł na salę próbki wody z kranu - zawartość butelek była wręcz żółta. Chciał zapytać, kiedy poprawi się jakość wody (żółta woda w niektórych częściach Czarnego jest wręcz legendarna). Na widok pojemników burmistrz Piotr Zabrocki jakby bez zastanowienia chwycił jedną z butelek i... napił się z niej wody - jakby na dowód, że jest ona całkowicie zdatna do picia. Reakcja publiczności mówiła jednoznacznie, że nie był to dobry pomysł.

Obecny burmistrz Czarnego był podczas debaty bardzo spragniony - napił się wyraźnie żółtej wody z kranu przyniesionej w butelkach przez jednego z mi
Obecny burmistrz Czarnego był podczas debaty bardzo spragniony - napił się wyraźnie żółtej wody z kranu przyniesionej w butelkach przez jednego z mieszkańców Małgorzata Wojciechowska

Mariusz Birosz nie zaliczył tak spektakularnego "show". Odpowiadał za to na pytania między innymi o swój pomysł na zarządzanie, przeciwdziałania hejtowi czy możliwości otwarcia żłobka (podobno jest już kilka potencjalnych lokalizacji). Otrzymał także sympatyczną (?) prośbę o wymienienie pozytywnych cech swojego kontrkandydata. Wypowiedział się również na temat swojej wizji przeciwdziałania wyludnieniu gminy.

- Tutaj nie ukrywam, że należy – jeszcze raz powtarzam – lepiej współpracować z Wojskiem Polskim. Mamy i takie mam też informacje, że przez kolejne dwa lata ta liczebność wojska w Czarnem zwiększy się 2 – 3 krotnie. To jest podstawowa sprawa - mówił Mariusz Birosz.

To tylko niektóre pytania i aspekty, jakie pojawiły się podczas czwartkowej debaty. Całość w zapisie audio dostępna jest na stronie organizatora wydarzenia dostępnej pod niniejszym linkiem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto