Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają dożynki gminy Czarne. Święto plonów tym razem w Raciniewie

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Dożynki gminy Czarne w 2023 roku odbywają się w niewielkim Raciniewie. Już od południa 2 września rolnicy obchodzili tradycyjne święto plonów. Najpierw miał miejsce wjazd przedstawicieli poszczególnych sołectw z wieńcami na plac dożynkowy, następnie odbyła się uroczysta msza dziękczynna, a później staropolski obrzęd dożynkowy. Dożynki gminy Czarne jak zwykle obfitowały w mnóstwo atrakcji.

Dożynki gminy Czarne co roku odbywają się w innej miejscowości. W tym roku ich organizacja przypadła Raciniewu - niewielkiej, urokliwie położonej miejscowości. Przed dożynkami zagrody i ulice zostały przyozdobione wymyślnymi dekoracjami przywodzącymi na myśl tematykę rolnictwa i wsi.

Dożynki gminy Czarne w Raciniewie 2023
Małgorzata Wojciechowska

Przejazd ulicami wsi do miejsca dożynek z wieńcami to tradycja specyficzna dla gminy Czarne. Przedstawiciele każdego z sołectw (z paniami z kół gospodyń na czele) zaprezentowali się w ten sposób w różnych stylach. Pierwsi na miejsce zajechali gospodarze - ich wesoły wóz wprowadził od początku pozytywną, świąteczną atmosferę. Następnie przyszedł czas na kolejne miejscowości.

Dożynki gminy Czarne w Raciniewie 2023
Małgorzata Wojciechowska

Oficjalna część dożynek to przede wszystkim uroczysta msza święta dziękczynna za zebrane plony, poświęcenie wieńców oraz łamanie się chlebem z pierwszych tegorocznych zbiorów. Starości dożynek wraz z sołtysami gminy Czarne podzielili chleb wśród zgromadzonych gości. To piękny zwyczaj kultywowany w całym kraju.

Dożynki gminy Czarne w Raciniewie 2023
Małgorzata Wojciechowska

Święto plonów to także okazja do spróbowania pysznych potraw. Dookoła placu dożynkowego znajdowały się stoiska poszczególnych kół gospodyń wiejskich. Można więc było skosztować zarówno potraw wytrawnych, jak i pysznych deserów z ciastami na czele. Miłośnicy "czegoś mocniejszego" także znaleźli coś dla siebie.

Dożynki gminy Czarne w Raciniewie 2023
Małgorzata Wojciechowska

Wiele dzieje się także na dożynkowej scenie - występy artystyczne, przemówienia zaproszonych gości i liczne podziękowania. Dużo emocji wzbudziło też ogłoszenie wyników konkursów.

W konkursie kulinarnym "Na słabości duszy i ciała cebula doskonała" lista laureatów przedstawia się następująco:

  • I miejsce: Czesława Szapiel z Bińcza
  • II miejsce: Weronika Wysmyk - Glugla z Raciniewa
  • III miejsce: KGW z Bińcza

Najważniejszym i zarazem najbardziej tradycyjnym konkursem jest ten na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Tu klasyfikacja przedstawia się następująco:

  • I miejsce: sołectwo Nadziejewo
  • II miejsce: sołectwo Domisław
  • III miejsce: sołectwo Krzemieniewo.

Trzeba jednak przyznać, że komisja konkursowa miała trudne zadanie - wszystkie przygotowane wieńce były przepiękne i pomysłowo wykonane.

To nie koniec dożynek - zabawa w Raciniewie potrwa do późnych godzin nocnych. A za rok organizacja święta plonów przypadnie kolejnej miejscowości - nieodległej Biernatce.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto