Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów, Chojnice. Jak będziemy płacić za śmieci - trwa ustalanie

Pif
Spokojne zazwyczaj korytarze gminnych magistratów od kilkunastu tygodni rozgrzane są emocjami urzędników oraz ich przełożonych. Samorządy mają bowiem co raz mniej czasu na wdrożenie przepisów niosących rewolucję w systemie gospodarowania odpadami.

- To najtrudniejsza reforma ostatnich lat nie kryje dr Marek Goleń ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Jednym z podstawowych zadań jakie stoją teraz przed władzami gmin jest zdecydowanie według której z czterech metod mieszkańcy będą obciążani opłatami za wywóz śmieci. Do wyboru jest tzw. pogłówne (od liczby mieszkańców zadeklarowanych w lokalu), ryczałt (opłata równa dla każdego gospodarstwa domowego), na podstawie zużycia wody, bądź też w zależności od powierzchni mieszkania.

Zobacz jakie rozwiązania wybrały samorządy na Pomorzu

W najbliższym czasie okaże się najprawdopodobniej który wariant naliczania opłat za śmieci zostanie wybrany w Człuchowie.
- Jeszcze nad tym pracujemy – powiedziała nam w czwartek Dorota Lipska, kierownik Referatu Infrastruktury, Przestrzeni i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Człuchowie. - W zasadzie co tydzień pojawiała się nowa propozycja. Sądzę jednak, że już w poniedziałek będziemy mogli zdradzić szczegóły. Najbardziej przychylamy się do tego aby opłaty były naliczane od osoby, ale wiele zależy między innymi od oceny radcy prawnego.
Nie wszyscy są jednak zwolennikami naliczania opłat od osoby.
W ten sposób pokrzywdzone byłyby rodziny wielodzietne – mówi Lech Zwoliński, wójt gminy Rzeczenica. - Dlatego też my najbardziej skłaniany się do naliczania opłat od gospodarstwa domowego.

Nie wiadomo jeszcze jakie będą zasady naliczania podatku śmieciowego w Chojnicach. Konkretna propozycja ma zostać przedstawiona podczas najbliższej sesji rady miasta.
Na posiedzenia komisji zamierzamy przedstawić radnym dwa warianty – mówi Jarosław Rekowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Chojnicach. - W naszej ocenie najbardziej sprawiedliwe będą warianty polegające na naliczaniu opłaty od osoby i od gospodarstwa domowego, chociaż w tym przypadku o sprawiedliwości trudno mówić. Czasu mamy jeszcze dość dużo, bo do świąt, wiele jest jednak jeszcze do zrobienia. Trzeba zmienić między innymi Regulamin Utrzymania Czystości i Porządku, sporządzić wzory deklaracji i ustalić stawkę bazową.
Chojniczanie zastanawiają się również w jaki sposób zapewnić „obsługę” nowej ustawy śmieciowej. Wiadomo, że gdyby mieli zajmować się tym urzędnicy ratusza, konieczne byłoby zatrudnienie kilku osób. Dlatego też w Chojnicach rozważany jest pomysł powierzenia prowadzenia tego typu zadań Zakładowi Zagospodarowania Odpadów. Nie ma jednak pewności, czy istnieje taka prawna możliwość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto