Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Przerwali docieplanie bloków, bo jerzyki mają okres lęgowy

Wojciech Piepiorka
Zdjęcie przedstawia jeden z ocieplonych blokow na osiedlu Jana II Sobieskiego w Poznaniu.
Zamontowano na nim 60 budek dla jerzykóa.
Osiedlily się już w pierwszym rsezonie (2008), teraz przylatują i gniadują co roku.
Lepiej jednak pozostawić otwarte otw
Zdjęcie przedstawia jeden z ocieplonych blokow na osiedlu Jana II Sobieskiego w Poznaniu. Zamontowano na nim 60 budek dla jerzykóa. Osiedlily się już w pierwszym rsezonie (2008), teraz przylatują i gniadują co roku. Lepiej jednak pozostawić otwarte otw Adam Gatniejewski
Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Wincentego Witosa w Człuchowie w ubiegłym tygodniu wstrzymała prace dociepleniowe na trzech blokach: nr 2, 3 i 4. Powodem były jerzyki gniazdujące w otworach wentylacyjnych stropodachu. Ptaki akurat mają okres lęgowy i w tym okresie są pod ochroną. By nie utrudniać dorosłym ptakom wysiadywania jaj i karmienia piskląt, budowlańcy zeszli z rusztowań.

- Będziemy czekać do czasu odlotu jerzyków - mówi Andrzej Lenkiewicz, prezes spółdzielni. - W ostatnich latach okres lęgowy kończył się mniej więcej w połowie sierpnia. Szacujemy więc, że za około miesiąc prace zostaną wznowione. Wraz z mieszkańcami podjęliśmy taką decyzję, ponieważ jerzyki to pożyteczne ptaki. Tępią wszelkie robactwo, także najbardziej uciążliwe komary. Szkoda byłoby je płoszyć, czy utrudniać wyląg.

W każdym bloku na os. Witosa może być kilkanaście, a w niektórych nawet około 30 gniazd jerzyków. Ptaki gniazdują tam od wielu, wielu lat. Ich sąsiedztwo nie doskwiera mieszkańcom. Przeciwnie.
- Dzięki nim nie mamy w mieszkaniu nawet jednego owada - powiedział nam jeden z lokatorów.

Spółdzielnia zapowiada, że w trakcie remontu otwory, w których gniazdują jerzyki nie będą zaklejane, by ptaki nadal miały miejsce do wylęgu.

Jerzyki to ptaki często mylone z jaskółkami. Są jednolicie czarne. Co ciekawe, śpią, jedzą, i kopulują w locie. Lądować potrafią tylko na pionowych ścianach. Latają z prędkością do 200 km/h i na wysokości nawet 2,5 km. Żyją do 20 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto