Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień kata, niepomyślności i w ogóle... kumulacja zabobonów. Piątek trzynastego

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Piątek trzynastego to prawdziwa kumulacja zabobonów
Piątek trzynastego to prawdziwa kumulacja zabobonów Pixabay
Kiedy piątek wypada trzynastego dnia miesiąca, wielu z nas obawia się 24 godzin pełnych pechowych zdarzeń. Okazuje się, że tej magicznej daty bali się również przed wiekami. Piątek trzynastego to prawdziwa kumulacja zabobonów i przesądów.

Jak obliczyli astronomowie, trzynasty wypada w kolejne dni tygodnia z różną częstotliwością, ale najczęściej właśnie w piątek. Połączenie piątku z trzynastką prowadzi wręcz do kumulacji pechowych zabobonów.

Piątek trzynastego. Czy naprawdę taki pechowy?

Liczbę trzynaście w krajach romańskich uważa się za nieszczęśliwą i przynoszącą pecha. Przesąd ten był znany już w starożytności. Istniała wtedy zasada, że „trzynastka” burzy harmonię jej poprzedniczki, szczęśliwej „dwunastki”. W Skandynawii kojarzy się tę liczbę z biesiadą w Valhalli, na którą Loki (bóg zła i kłótni) przybył jako trzynasty gość i przyczynił się do śmierci Baldura (dobrego bożka). Według ludowych podań w trzynastym miesiącu roku księżycowego umierało słońce, a rodziło się zło.

Włoskie loterie omijają trzynastkę, a Francuzi unikają takiej numeracji w hotelach, domach i mieszkaniach.

Na całym świecie w wielu wieżowcach brak trzynastego piętra, a w wielu samolotach nawet nie ma siedzeń z tym numerem. Według przesądów, tego dnia nie powinniśmy się kąpać, kichać, ani zakładać nowej koszuli. Nie powinno się także zaczynać żadnych nowych spraw, interesów, kupować domu, działki czy samochodu.

Babilończycy podczas świąt wybierali trzynastu ludzi będących uosobieniem najważniejszych bogów. Jednego z nich trzymano w samotności i po ceremonii uroczyście uśmiercano. Trzynastka nie przyniosła też szczęścia Filipowi Macedońskiemu. Został zamordowany wkrótce po tym, jak dodał swój posąg do dwunastu kultowych posągów bóstw greckich. Także Agamemnon, jeden z bohaterów Iliady, zginął trzynastego dnia miesiąca. W piątki z kolei w starożytności i średniowieczu wykonywano egzekucje. Był to tzw. „dzień katowski”.

Dawniej każdy piątek uważany był za feralny czas. Uznawany był wręcz za dzień szatana. Właśnie w piątek zmarł biblijny Adam. W piątek również ukrzyżowano Chrystusa. Według dawnych wierzeń ludów prymitywnych, tego dnia zmartwychwstają umarli. Buddyści i Hindusi uważają zaś piątek za dzień niepomyślności. Warto wiedzieć, że trzynasty przypadający w piątek przynosi szczególne szkody na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych. Wtedy to obroty na niej spadają nawet o 60 proc. - Amerykanie boją się ryzykownych inwestycji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień kata, niepomyślności i w ogóle... kumulacja zabobonów. Piątek trzynastego - Dziennik Bałtycki

Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto