Policyjne podsumowanie roku 2021. Upłynął pod znakiem pandemii, ale przestępstw jest mniej niż rok temu

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Udostępnij:
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie podsumowali poprzedni rok swojej działalności. Był on bezpieczniejszy od roku 2020 – spadła liczba zgłoszonych przestępstw, szczególnie włamań, a zwiększyła się ich wykrywalność. Na drogach nieznacznie wzrosła liczba wypadków, ale za to zginęło w nich o połowę mniej osób niż rok temu. W podsumowaniu roku ważny punkt zajmuje przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa – to właśnie policjanci kontrolowali przestrzegania obostrzeń i kwarantanny.

Mniej przestępstw
Człuchowscy policjanci w roku 2021 stwierdzili spadek ogólnej ilości nowych spraw o przestępstwo o 8% - z 976 w roku poprzednim 2020 do 901. Zmniejszyła się ilość przestępstw pospolitych takich jak kradzieże, bójki, pobicia, włamania, rozboje czy kradzieże samochodów (z 217 do 193). W tej kategorii prawie o połowę spadła liczba włamań – z 64 do 35. Ponadto policjanci odnotowali 6 rozbojów i wykryli wszystkich ich sprawców. Jeśli chodzi o kradzieże samochodów, było ich 5, z czego sprawca jednego nie został wykryty. Na terenie powiatu w zeszłym roku nie było ani jednego zabójstwa. Jako sukces człuchowskich policjantów można odnotować ujęcie 25 osób poszukiwanych listem gończym przez organy ścigania.

Bezpieczeństwo na drogach i w terenie

Funkcjonariusze z drogówki w zeszłym roku przeprowadzili 12 431 kontroli. Ujawnili przy tej okazji 3812 wykroczeń i zatrzymali 115 nietrzeźwych kierowców samochodów i rowerzystów. Pracowali przy 64 wypadkach drogowych – to wzrost o 4 względem roku 2020. W konsekwencji wypadków zginęły 3 osoby, a 64 zostały ranne. Rok wcześniej śmiertelnych ofiar wypadków było dwa razy więcej, a rannych o 4 mniej.

Internauci od jakiegoś czasu mają możliwość zgłaszania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takim zgłoszeniom człuchowscy policjanci w ciągu roku wyeliminowali 127 takich zagrożeń, a 21 przesłali do innych instytucji. Spora część zgłoszeń nie potwierdziła się – łącznie 167 z nich okazało się bezpodstawnych.

Walka z epidemią

Zadaniem policjantów jest także kontrolowanie przestrzegania obostrzeń epidemicznych. Sprawdzili w ciągu roku 9453 kwarantanny i izolacje domowe. Ponadto codziennie patrolowali miejsca publiczne, takie jak sklepy czy restauracje pod kątem kontroli przestrzegania ograniczeń.

Działania edukacyjne na rzecz bezpieczeństwa

Policjanci zwracają uwagę, że mimo utrudnień związanych z epidemią brali czynny udział w akcjach społecznych i edukacyjnych. Regularnie odwiedzali szkoły i przedszkola, przekazując wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze i w Internecie. Docierali też do seniorów, uczulając ich na zagrożenia takie jak oszustwo na wnuczka czy na policjanta. Organizowali również takie akcje jak „Bezpieczna droga do szkoły”, „Akcja pasy”, „Trzeźwy poranek” czy „Bądź widoczny na drodze”.

Sprawy medialne

W policyjnym podsumowaniu roku znajduje się także wzmianka o kilku sprawach, które odbiły się szerszym echem w kraju. Jako przykłady można wymienić:

  • sprawę nietrzeźwego traktorzysty, który uciekał przed policją, wioząc w przyczepie swoją wnuczkę,

  • zabezpieczenie broni w Biernatce u mężczyzny, który próbował podpalić dom, w którym znajdowali się ratownicy medyczni i policjanci,

  • zatrzymanie pod koniec roku osób, które wyłudzały świadczenia pieniężne z gminy.

W nowym roku policjanci są przygotowani na dalszą pracę w cieniu pandemii. Życzą jednak wszystkim mieszkańcom powiatu człuchowskiego, by pod tym względem jak najszybciej wróciła normalność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie