Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powojenne osadnictwo w Krępsku opisane w jednej publikacji. Powstała praca zbiorowa pod redakcją Karola Dziemańczyka

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Lokalna historia budzi coraz większe zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców naszego regionu, jak i historyków. Coraz częściej powstają lokalne wydawnictwa dokumentujące wydarzenia rozgrywające się lata temu na naszych ziemiach. Jedną z najnowszych książek tego typu jest praca zbiorowa pod redakcją Karola Dziemiańczyka „Powojenne osadnictwo na terenie Gminy Człuchów na przykładzie miejscowości Krępsk”.

W prace nad publikacją zaangażowało się wiele osób – zarówno na co dzień zajmujących się dziejami okolicy, jak i takich, którzy powojenne osadnictwo w Krępsku znają z własnych historii rodzinnych. Redaktor i organizator konferencji zwrócił się także o pomoc w zdobyciu materiałów do gminnego archiwum oraz Muzeum Regionalnego w Człuchowie. Bogate zbiory tych instytucji wniosły wiele do powstającej książki.

W ostatni wtorek przyszedł czas na podsumowanie projektu i podziękowania dla autorów. Uroczyste spotkanie autorskie odbyło się w gmachu urzędu gminy w Człuchowie, a autorzy rozdziałów odebrali gratulacje od wójta gminy Człuchów Pawła Gibczyńskiego. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele mieszkańców zainteresowanych historią regionu.

Praca jest pokłosiem konferencji, która odbyła się 14 sierpnia 2021 roku w Krępsku, której tematyką było właśnie powojenne osadnictwo w sołectwie Krępsk. Do jej realizacji dążył przede wszystkim Karol Dziemiańczyk, który inspirował się historią własnej rodziny. Jednym z prelegentów był brat jego dziadka Piotra – Eugeniusz Dziemiańczyk, który jest żywym świadkiem historii – w wieku 90 lat ma świetną pamięć i mnóstwo chęci do działania.

Ponadto do udziału w konferencji i opublikowania tekstów w monografii zaproszone zostały osoby związane z Krępskiem i okolicami:

  • dr Marian Fryda – jako historyk specjalizujący się w dziejach lokalnych dokonał rysu tła historycznego. Ten wstęp teoretyczny przygotował czytelnika do pełniejszego odbioru książki.
  • ks. Robert Meyer – proboszcz parafii św. Jakuba z kościołem filialnym w Krępsku opisał rys historii kościoła katolickiego w tej wsi.
  • Miron Paszun – jako pastor Kościoła Zielonoświątkowego pochylił się nad bogatą historią tego wyznania w Krępsku. Okazuje się bowiem, że duża część osób przybyłych do Krępska
  • Adam Satro – pasjonat archeologii i historii wzbogacił publikację o ciekawostki z omawianej wsi.
  • Marian Mikulicz i Justyna Korzeniewska – opowiedzieli o swoich rodzinnych historiach związanych z powojennym osadnictwem w Krępsku.

    Efektem pracy autorów jest spójna publikacja, która może być przyczynkiem do dalszych badań nad powojennym osadnictwem w gminie Człuchów. Książka jest dostępna dla każdego bezpłatnie w Urzędzie Gminy Człuchów – naprawdę warto do niej zajrzeć, by poznać kawałek własnej historii.

    Podczas spotkania autorzy podpisali kilka książek. Te wyjątkowe egzemplarze będą do kupienia na jednej z przyszłych licytacji charytatywnych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto