Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Rzeczenica oficjalnie z herbem. W planie jest także monografia historii gminy [WIDEO]

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Wideo
od 16 lat
Gmina Rzeczenica do niedawna była jedyną gminą w powiecie człuchowskim pozbawioną oficjalnego herbu. Sytuacja uległa jednak zmianie - w ostatni piątek odbyło się uroczyste nadanie herbu zgodnego z zasadami heraldyki i tradycji pomorskiej. Autorem projektu jest Tadeusz Matwijewicz, który zadbał o to, by herb był nie tylko estetyczny, ale także wartościowy historycznie.

Ustanowienie nowego herbu to dla całej gminy Rzeczenica duże wydarzenie. Piątkowa uroczystość była zwieńczeniem kilkuletnich starań powiązanych z badaniem źródeł, współpracą w naukowcami i tym samym wydobywaniem symboliki okolicy, która mogła dać podstawę do zaprojektowania herbu.

- Herb gminy Rzeczenica chodził nam po głowie już kilka lat. Myślimy o dwóch takich rzeczach, które mają upamiętnić i przypomnieć historię gminy Rzeczenica. Jedną jest herb, drugą jest monografia. Dzisiaj mówimy o herbie, ponieważ był on i łatwiejszy do zrobienia, i mniej czasu na to trzeba było. Ale pomysł był ogólny, który wychodził z Urzędu Gminy, ale podsunął nam też ten pomysł dyrektor Gminnego Centrum Kultury Piotr Furtak, który prywatnie ma dużą kolekcję herbów z Polski

- mówił Marcin Szulc, wójt gminy Rzeczenica.

Nowy herb to szereg wymogów

Zaprojektowania herbu podjął się Tadeusz Matwijewicz z Sieroczyna, który wcześniej stworzył między innymi herb gminy Człuchów. Autor do swojego zadania podszedł bardzo poważnie - bardziej niż strona estetyczna liczyła się dla niego zgodność przyszłego projektu ze źródłami historycznymi oraz zasadami heraldyki. Oficjalny herb podlega bowiem ocenie Komisji Heraldycznej i musi być zgodny z ustawą o odznakach i mundurach. Prace nad herbem były o tyle trudne, że wśród dostępnych źródeł dominują te napisane w języku staroniemieckim.

- Herb realizowaliśmy chyba rok. To nie jest proste zadanie, bo to konsultacje społeczne, spotkania z mieszkańcami Rzeczenicy, spotkania z radnymi, jakaś konieczność przekonania do mojej wizji nie zawsze wszystkich od razu przekonanych. Ponadto tłumaczenia – staroniemiecki nie jest łatwym językiem, można się pogubić – wspierałem się pomocą autorytetów z Niemiec – profesorów niemieckich. Wspierałem się pomocą polskich naukowców. No i okazało się, że nieodzowną pomocą w pracy nad historią Pomorza jest słownik polsko-staroniemiecki.

- mówi Tadeusz Matwijewicz.

Przemyślany w każdym wymiarze

Stworzony projekt herbu w wyniku wnikliwych prac ma bogatą symbolikę. Jest to tarcza hiszpańska z białymi falami i krzyżem na błękitnym tle. Fale nawiązują do nazwy miejscowości Rzeczenica - źródłosłów wywodzony jest bowiem z pojęcia wody. Biały krzyż to symbol kultury chrześcijańsko-hellenistycznej wspólnej dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, z której części Polski pochodzą ich rodziny. Błękit to natomiast kolor kojarzony z ziemią człuchowską, a także z zakonnikami poświęconymi Matce Boskiej, którzy niegdyś licznie zamieszkiwali te tereny. To tylko część symboliki tego herbu - prostego graficznie, lecz niezwykle bogatego znaczeniowo.

Już niebawem książka o dziejach gminy

Oprócz herbu gmina Rzeczenica przygotowuje monografię historyczną.

- Autorzy monografii swoje teksty mają przygotowane, jesteśmy na etapie redagowania całego tego dokumentu. Naszym marzeniem byłoby wydać monografię jeszcze w tym roku, a chcemy to zrobić na pewno w tej kadencji samorządu, czyli do wiosny 2024 roku.

- opowiada Marcin Szulc.

Coraz więcej osób interesuje się historią i symboliką zamieszkiwanych przez siebie ziem. Herb i monografia gminy Rzeczenica to kolejny dowód na to, że chcemy wiedzieć coraz więcej o dziejach naszych małych ojczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto