Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Powstańcy Styczniowi” w Czarnem – przejmująca opowieść historyczna w formie koncertu słowno-muzycznego

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Mieszkańcy Czarnego w ostatnią niedzielę mieli okazję do obejrzenia ciekawego koncertu o tematyce patriotycznej. Na scenie domu kultury wystąpili artyści w repertuarze pt. „Powstańcy Styczniowi”. Było to przejmujące połączenie tekstów źródłowych z epoki z lirycznymi balladami przy akompaniamencie gitary.

Koncert „Powstańcy Styczniowi” powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia „Brygada Inki” z Ministerstwem Obrony Narodowej, Fundacją Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Wojska Polskiego i Czarneńskiego Centrum Kultury. Na scenie zaprezentowali się Andrzej Kołakowski – poeta, pieśniarz i pedagog zaangażowany w działania opozycyjne w okresie PRL oraz Dawid Malec – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (rocznik 2016) z dużym jak na młodego człowieka dorobkiem artystycznym. Autorką scenariusza była natomiast Anna Kołakowska – działaczka gdańskiej „Solidarności” i najmłodsza więźniarka stanu wojennego, której późniejszą postawę ukształtowało między innymi doświadczenie więzienia.

-Koncert jest połączeniem tekstów źródłowych z powstania styczniowego i są one okraszone muzyką w wykonaniu i autorstwa Andrzeja Kołakowskiego. Ja zająłem się czytaniem tekstów źródłowych, które przybliżały nam realia powstania styczniowego. Z okazji 160 rocznicy powstania styczniowego zorganizowaliśmy taki spektakl, żeby trochę przypomnieć to wydarzenie, które było podwaliną dla formułowania się potem Legionów Piłsudskiego i, pomimo to, że powstanie było przegrane, to jednak było wygrane, ponieważ krzepiło gdzieś ducha narodowego i podtrzymywało naszą tożsamość narodową

- mówi Dawid Malec.

Całość koncertu była bardzo nastrojowa i dla osób zainteresowanych historią mogła być naprawdę dużym przeżyciem. Ballady w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego przywodziły na myśl poszczególne etapy powstania styczniowego: od jego zarzewia, wybuch, walki aż po jego porażkę. Przeplatane były autentycznymi tekstami z epoki – dzięki temu słuchacze mogli dogłębnie poczuć atmosferę tamtych lat, rozterki ówczesnych powstańców i ich emocje.

Koncert w Czarnem był czwartą prezentacją montażu słowno-muzycznego. Wcześniej artyści zaprezentowali się dwukrotnie na Podlasiu, a także raz pod Toruniem. Teraz ruszają w trasę dalej – w planach są jeszcze koncerty w Warszawie i ponownie na Podlasiu.

Tego typu koncerty nie cieszą się może największą popularnością wśród publiczności – na sali znajdowało się kilkudziesięciu widzów. Jednak to właśnie takie inicjatywy pomagają pielęgnować pamięć o dawnych wydarzeniach i kultywować w społeczeństwie postawę patriotyczną.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto