Trzy tytuły mistrza Polski w kajakarstwie zdobył mieszkaniec Chrząstowa

Dariusz Stanecki
Tomasz Sułkowski, mieszkaniec Chrząstowa w gminie Człuchów, zawodnik Orła Wałcz wziął udział w XXIII Mistrzostwach Polski Masters w Kajakarstwie w Wałczu, a tydzień później w XXXIV Mistrzostwach Polski w maratonie kajakowym w Sztumie. Zawodnik zaliczył bardzo dobre starty w obu mistrzostwach, wracając do domu z medalami.

W Wałczu w dniach 12 - 13 września przeprowadzone zostały XXIII Mistrzostwa Polski Masters w Kajakarstwie.

W zawodach wzięło udział ponad 150 zawodników z klubów z całej Polski. W zawodach brali udział zawodnicy w wieku od 35 lat do ponad 80 lat.
Wśród zawodników nie zabrakło również kanadyjkarza z naszego regionu.

Mieszkaniec Chrząstowa w gminie Człuchów, Tomasz Sułkowski, były zawodnik Piasta Człuchów, a obecnie reprezentujący klub Orzeł Wałcz, wystartował w trzech konkurencjach.

Pierwszego dnia zawody odbywały się na dystansie 1000 metrów.
W kategorii wiekowej 35 - 39 lat w konkurencji kanadyjek jedynek na 1000 metrów wystartował Tomasz Sułkowski i obronił tytuł mistrza Polski zdobyty rok wcześniej.

Był to dla mnie najważniejszy start w tym sezonie, ponieważ chciałem obronić tytuł mistrza Polski z ubiegłego roku i głównie do tego startu się przygotowywałem

- powiedział kanadyjkarz.

Drugim startem tego dnia była konkurencja kanadyjek dwójek.
Razem z Marcinem Kobierskim zdobyli złoty medal w kategorii 40 - 44 lata

Drugiego dnia odbyły się konkurencje sprinterskie na dystansie 200 metrów.
W kategorii wiekowej 35 - 39 lat w konkurencji kanadyjek jedynek Tomasz Sułkowski zajął czwarte miejsce.

Na tym dystansie w ubiegłym roku zdobyłem srebrny medal i po cichu myślałem o złotym. Niestety, w trakcie samego wyścigu kanadyjkarz z sąsiedniego toru spłynął na mój tor i zderzyliśmy się łódkami. To zderzenie wybiło mnie z rytmu, a mimo tego dopłynąłem czwarty tracąc zaledwie sekundę do brązowego i trzy sekundy do złotego medalu

- relacjonuje Tomasz Sułkowski.

Punktację klubową tych mistrzostw wygrał klub KK na Fali Kraków.

W dniach 18 - 19 września odbyły się XXXIV Mistrzostwa Polski w maratonie kajakowym w Sztumie.

Tomasz Sułkowski wystartował w konkurencji kanadyjek jedynek weteranów na dystansie 12,8 kilometra (+ dwie przenoski).
W wyścigu weteranów zajął drugie miejsce, ale w swojej kategorii wiekowej 35 - 39 lat był pierwszy i wywalczył tytuł mistrza Polski.

Był to dla mnie start bez specjalnych przygotowań do maratonu i cieszę się, że udało mi się wygrać moją kategorię. Jednak mam mały niedosyt, ponieważ w wyścigu przegrałem z zawodnikiem starszym ode mnie o 9 lat

- mówi zawodnik Orła Wałcz.

Ten sezon był dziwny dla wszystkich sportowców. W styczniu rozpocząłem przygotowania do Mistrzostw Świata, które miały odbyć się w sierpniu na Ukrainie oraz mistrzostw Europy, które były zaplanowane na wrzesień na Węgrzech. Niestety, pandemia przerwała przygotowania, a te zawody odwołano. Na szczęście odbyły się mistrzostwa Polski, które stały się głównym celem tego sezonu i można było się sprawdzić. Teraz mam już koniec sezonu, a od listopada zaczynam przygotowania do kolejnego