Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się 10. etap badań archeologicznych na Westerplatte

OPRAC.:
Maja Czech
Maja Czech
Fot. - pomnik Obrońców Wybrzeża
Fot. - pomnik Obrońców Wybrzeża Przemyslaw Swiderski
Willa podoficerska, relikty Mikołajewa i ponad 3,7 tys. artefaktów odkryli archeolodzy podczas zakończonego 10. etapu badań prowadzonych na półwyspie Westerplatte.

10. etap badań archeologicznych na Westerplatte

W poniedziałek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano efekty zakończonego 10. etapu badań archeologicznych na półwyspie Westerplatte.

Dyrektor muzeum prof. Grzegorz Berendt przypomniał, że badania na tym terenie trwają od wiosny 2016 r.

- Ideą jest to, aby cały dostępny teren przebadać w toku prowadzonej inwestycji na Westerplatte, abyśmy w pewnym momencie – jako muzeum i zespół archeologiczny – mogli stwierdzić, że to co można było zrobić, to zrobiliśmy – mówił.

Kierownik Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Filip Kuczma tłumaczył, że w trakcie zakończonych badań znaleziono ok. 3,7 tys. artefaktów, z czego ok. 2 tys. z nich historycy i archeolodzy uznali za cenne.

Najważniejszym odkryciem jest – według archeologów – odnalezienie willi podoficerskiej.

- To jest bardzo ważny w historii Westerplatte obiekt. W tę willę była wbudowana istniejąca, zachowana do dzisiaj wartownia nr 3 – tłumaczył Kuczma.

Dodał, że jest to miejsce śmierci jednego z pierwszych obrońców Westerplatte starszego strzelca Konstantego Jezierskiego.

- Odkryliśmy również w całości i udokumentowaliśmy relikty Mikołajewa, czyli gospodarstwa rolnego wspomagającego Wojskową Składnię Tranzytową na Westerplatte – wymieniał.

Zaznaczył, że w trakcie przeszukiwania tego obiekty archeolodzy natrafili na plakietkę z trąbki sygnałowej.

- Na plakietce wytłoczony jest polski orzeł. Została ona prawdopodobnie schowana przez żołnierzy albo jeńców cywilnych – mówił kierownik.

W trakcie 10. etapu badań archeolodzy odsłonili północną część tzw. czerwonego muru.

- Był to mur graniczny oddzielający teren składnicy, czyli teren Polski od Wolnego Miasta Gdańska – tłumaczył.

Kierownik badań ubolewał, że podczas badań nie udało się odnaleźć poszukiwanego schronu amunicyjnego nr 9.

- Ustaliśmy w trakcie, że relikty zostały zniszczone w latach 70. w trakcie budowy jednego z parkingów na Westerplatte – mówił Kuczma.

Tłumaczył również, że jego zespół poszukiwał szczątków legionisty Mieczysława Krzaka, jednego z obrońców Westerplatte, który zginął prawdopodobnie 2 września 1939 r. w rejonie placówki Fort.

- Po śmierci został prowizorycznie pochowany na swoim stanowisku, ale jak widać ta prowizoryczność trwa do dzisiaj, bo nadal nie udało się go odnaleźć – mówił i podkreślił, że archeolodzy szczątków Krzaka poszukują od 2021 r.

W trakcie 10. edycji archeolodzy pracowali w sześciu różnych lokalizacjach. Przebadali ok. 1,6 tys. mkw.

Kuczma przypomniał, że w trakcie dziesięciu edycji badań na Westerplatte, czyli od 2016 r. przeprowadzono 79 sondaży archeologicznych i wykonano 34 wykopy szerokpłaszczyznowe. Łącznie przebadano 7,4 tys. mkw. W trakcie wszystkich badań odkryto 75 tys. artefaktów, z czego 35 tys. historycy i archeolodzy uznali za cenne.

- Wśród obiektów są te pochodzące z połowy XVII w. jak i te z czasów współczesnych – mówił.

Zaznaczył, że dla niego najważniejsze było odnalezienie miejsca pogrzebania obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej i 300 przedmiotów, które do nich należały.

Wraz z badaniami archeologicznymi prowadzony jest projekt badawczy "Poszukiwania śladów biologicznych w miejscu śmierci starszego strzelca Konstantego Jezierskiego", realizowany we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie i z oddziałem IPN Gdańsk.

Saperzy Wojska Polskiego skontrolowali 11 ha półwyspu Westerplatte. Usunęli ponad 4,5 tys. materiałów niebezpiecznych.

CZYTAJ TAKŻE: 7 września 1939 zakończyła się obrona Westerplatte. To pierwsza bitwa II wojny światowej. "Obrona tego skrawka ziemi stała się legendą"

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakończył się 10. etap badań archeologicznych na Westerplatte - Dziennik Bałtycki

Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto