Człuchów. Relacja z XIX Sesji Rady Miejskiej

Redakcja
W Urzędzie Miejskim w Człuchowie 30 kwietnia została przeprowadzona XIX sesja Rady Miejskiej. Zostały na niej poruszone między innymi tematy sprawozdań finansowych, przyznanie tytułów "Zasłużeni dla miasta Człuchowa", szpitala. Z możliwości wypowiedzi w imieniu mieszkańców skorzystała jedna osoba. Po zapoznaniu się z raportem o stanie gminy oraz rozpatrzeniu sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania przez burmistrza budżetu za rok 2019 Rada Miejska przyznała Burmistrzowi Miasta Człuchowa Ryszardowi Szybajło wotum zaufania i absolutorium.

W ostatnim dniu kwietnia w ratuszu Urzędu Miejskiego miała miejsce XIX sesja absolutoryjna. Między innymi przedstawiono i omówiono raport o stanie Gminy Miejskiej Człuchów za 2019 rok, który obejmuje działalność burmistrza za rok przedni.

Na początku sesji w części „głos mieszkańców” wypowiedział się pan Robert, który wyraził zadowolenie z realizacji budżetu. Miał uwagi jedynie do finansowania firmy zewnętrznej, która w lipcu ubiegłego roku przeprowadziła warsztaty lotów na flyboardzie. Firmie za 6 godzin usługi trzeba było zapłacić 4 tys zł. Pan Robert wnioskował o możliwość obniżenia kosztów energii elektrycznej i ogrzewania na człuchowskim OSiR, poruszył także temat kredytów zaciąganych przez miasto.

Na pytanie „głosu mieszkańców” odpowiedziała skarbnik, Urszula Stupałkowska. Wyjaśniła, że miasto nie zadłuża się na więcej niż jest to potrzebne.
Docelowo urząd pobrał 5 mln 500 tys kredytu. Kwota odsetek zaciągniętego kredytu nie przekracza 1 mln 50 tys zł za cały kredyt do roku 2029 roku.

Radni poruszyli temat możliwości wykorzystania fosy przy zamku oraz zabezpieczenia murów obronnych.

Najważniejszym punktem XIX sesji było udzielenie burmistrzowi wotum zaufania, które otrzymał jednogłośnie.

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie i bez uwag oceniła sprawozdanie oraz wniosek komisji rewizyjnej o absolutorium dla rady miasta.

Przyjęto wniosek o przyznanie tytułu „Zasłużeni dla miasta Człuchowa” dla mera – Alfred’a Recours oraz śp. Grzegorza Janowczyka.

Przedsiębiorcy zostali zwolnieni z opłat podatkowych.

Dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy zgodnie z rozporządzeniem ministra musieli zaprzestać swojej działalności w okresie od 1 kwietnia. Mówimy tutaj o fryzjerach, kosmetyczkach, restauracjach, hotelach, miejscach, gdzie poprawia się kondycję fizyczną

- stwierdził Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

Poruszono temat nocnego dyżuru aptek. W Człuchowie żadna z ośmiu aptek nie pełni nocnego dyżuru.

Radni proponują, żeby na następną sesję zaprosić przewodniczącego Zarządu Powiatu i obecnego dyrektora szpitala. Dyrektor miałby wyjaśnić radnym, w jaki sposób będzie funkcjonował szpital, jak będzie prowadzona jego działalność.

W czasie dyskusji zasygnalizowano potrzebę nawiązania kontaktu Rady Powiatu, starostwa i informowanie jakie podejmowane są działania w sprawie szpitala. Zauważono, że - jak dotąd – o wynikach decyzji dowiadują się z mediów. Radni proszą o dialog, zdając sobie sprawę, że ostateczne decyzje należą do Rady Powiatu i szpitala.

Decyzją rządu polskiego w ramach II etapu łagodzenia obostrzeń od 6 maja dzieci mogą wrócić do przedszkoli i żłobków. W wytycznych Główny Inspektoriat Sanitarny użył wyrażenia „reżim higieniczny”, który należy wprowadzić do tych placówek. Niestety, nie podano, jakie warunki należałoby spełnić. Burmistrz czeka na odpowiedź, na wystosowane do człuchowskiego sanepidu pismo.

Muzeum wraca do funkcjonowania, ale po przedłożeniu sanepidowi swojego regulaminu oraz po pozytywnym rozpatrzeniu przez człuchowski sanepid. Wznowienie działalności ma nastąpić nie wcześniej, niż 12 maja. Potwierdzono także możliwość funkcjonowania bibliotek.

Według planu budżet roku 2019 to budżet z deficytem na poziomie 7 909 690,00zł, natomiast wykonanie to deficyt w wysokości 2 535 902,04 zł będący wynikiem wyższego niż planowano wykonania dochodów oraz niższego wykonania wydatków (głównie bieżących). Wyższe niż planowano wykonanie dochodów dotyczy dochodów zarówno bieżących jak i majątkowych. Niższe wykonanie wydatków wynika z faktu prowadzenia polityki oszczędnościowej bez zmniejszania jakości wykonywanych usług i realizowanych zadań. Przychody wykonano nieco powyżej planu, natomiast rozchody wykonano na zaplanowanym poziomie i w związku z tym po zamknięciu roku w budżecie pozostały wolne środki w wysokości 5 421 225,21zł (infor.pl)

Zima nie odpuszcza, znów poniżej zera i opady śniegu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie