Radny Robert Ożański wnioskuje o zmianę organizacji ruchu oraz zamontowanie lampy przy ul. Lipowej i Piaskowej w Rzeczenicy

Olek Knitter
Olek Knitter
Google Maps
Radny Robert Ożański zwrócił się do wójta Marcina Szulca z propozycją zmiany organizacji ruchu oraz zamontowaniu lampy przy ul. Lipowej i Piaskowej.

- Wnoszę o zmianę organizacji ruchu na łączeniu ulic Lipowej i Piaskowej w sąsiedztwie nieruchomości Lipowa 17 oraz Lipowa 17A, tak, aby krótszy odcinek drogi jednokierunkowej stał się drogą dwukierunkową. W chwili obecnej ogromnym utrudnieniem dla mieszkańców jest brak możliwości wjazdu w tym miejscu z ul. Lipowej na ul. Piaskową.
Dodatkowo ul. Lipowa jest teraz tak naprawdę drogą ślepą i wjeżdżając na nią już przy posesji Lipowa 13 kierowca nie wie, że dalsze podróżowanie będzie odbywało się drogami polnymi lub leśnymi, co nie każdym pojazdem jest możliwe. Należy poinformować kierowcę przy posesji Lipowa 28 o ewentualnym braku możliwości kontynuacji jazdy oraz umożliwić mu skręt w ul. Piaskową. We wskazanym miejscu droga jest wystarczająco szeroka, aby z zachowaniem szczególnej ostrożności mogły się tam minąć dwa pojazdy. Stawiając parę znaków drogowych można doprecyzować zasady ruchu – uważa radny Robert Ożański.

Jak dodaje, problematyczne są też parkujące na tym odcinku drogi samochody, które skutecznie uniemożliwiają przejazd pojazdom większym niż samochód osobowy.
Zdaniem kierownika Referatu Inwestycji, Nieruchomości, Planowania Przestrzennego i Zamówień Publicznych Tomasza Prusa, wniosek radnego jest niezasadny. Taką odpowiedź kierownik przedstawił po uzyskaniu opinii organu uzgadniającego zmianę organizacji ruchu. - Ulica Lipowa nie jest drogą ślepą i nie kończy się na nawierzchni twardej, jej dalszy gruntowy odcinek łączy się z innymi drogami, dlatego nie ma podstawy do wprowadzenia znaku przy posesji nr 13 – odpowiada Tomasz Prus. I dodaje: Pojazdy jadące ul. Piaskową z nakazem jazdy w prawo i ul. Lipową chcący skręcić w ul. Piaskową, nie mają widoczności na pojazdy znajdujące się naprzeciwko. To wyklucza ustawienie znaku, który sugeruje radny Ożański z „pierwszeństwem dla nadjeżdżających z przeciwka”. Taki znak bowiem stosuje się przed zwężonymi odcinkami jezdni, nieprzekraczającymi 150 m, na których nie mogą wyminąć się pojazdy o szerokości 2,5 m, i które są w całości (łącznie z wjazdem na nie) widoczne dla kierujących zbliżających się do miejsca umieszczenia znaku.
Jak przypomina Tomasz Pruski, prawo o ruchu drogowym zabrania postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

Radny Ożański wystąpił też o zamontowanie dodatkowej lampy oświetleniowej na łączeniu ulic Lipowej i Piaskowej w sąsiedztwie nieruchomości Lipowa 17 oraz Lipowa 17A. - Przy okazji modernizacji sieci energetycznej został przesunięty bliżej ul. Lipowej słup, na którym jest zamontowana lampa. Lampa ta oprócz zawężenia jej kąta świecenia, została też obrócona w stronę ul. Lipowej. W efekcie narożnik ul. Piaskowej przy posesji Piaskowa 18 po zmroku jest całkowicie ciemny. Taka sytuacja rodzi wiele niebezpieczeństw, natomiast dodatkowe źródło światła w tym miejscu bardzo ułatwiłoby życie mieszkańcom – wyjaśnia radny.

Ten wniosek spotkał się z przychylnością. - W naszej ocenie jest on jak najbardziej zasadny. W pierwszym tygodniu marca jesteśmy umówieni na spotkanie z przedstawicielem firmy zarządzającej infrastrukturą oświetleniową w gminie Rzeczenica w celu możliwości dołożenia tego punktu – obiecuje Tomasz Prus, kierownik Referatu Inwestycji, Nieruchomości, Planowania Przestrzennego i Zamówień Publicznych w Rzeczenicy.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie