Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się Wielki Tydzień w Kościołach wschodnich, nazywany również Tygodniem Męki Pańskiej

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. Parafii Greckokatolickiej Poczęcia św. Jana Chrzciciela w Człuchowie
Zmartwychwstanie Pańskie, to Najważniejsze Święto w Kalendarzu Liturgicznym.

Od poniedziałku 13 kwietnia w Kościele prawosławnym i greckokatolickim obchodzony jest Wielki Tydzień Męki Pańskiej. Poprzedza on Wielkanoc, która w tym roku wypada 19 kwietnia, czyli tydzień po rzymskich katolikach. Pandemia koronawirusa wymusiła rezygnację ze zgromadzeń wiernych, choć sam obrządek niewiele się zmieni. Wielkanoc chrześcijanie tradycji wschodniej nazywają Wielkim Dniem, początkiem nowego życia, Paschą.

Mijające niedziele czasu kwarantanny pokazały, że wierni Parafii Greckokatolickiej Poczęcia św. Jana Chrzciciela w Człuchowie są bardzo zdyscyplinowani

– mówi Roman Ferenc proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Poczęcia św. Jana Chrzciciela w Człuchowie.

W kościele podczas nabożeństwa nie przebywa więcej niż 5 osób. Mimo, że mury kościoła opustoszały, należy pamiętać, że Kościół - to ludzie

– mówi kapłan.

Proboszcz parafii odbiera sygnały od wiernych, że korzystają oni z dobrodziejstw techniki i oglądają msze transmitowane w telewizji i internecie. TVP Kultura transmituje liturgię niedzielną z katedry z Wrocławia z kaplicy Hochberga. Transmisje można też oglądać codziennie z Kijowa z biura prasowego Patriarchy Światosława. Transmisji jednak jest więcej.

Jest ciężko odprawiać liturgię widząc puste ławki, ale mam tę świadomość, że musimy przez to przejść. Będziemy inni, bo jeśli nie będziemy inni - w rozumieniu lepsi, to stracimy bardzo wiele. Może jest to okazja, aby wiarę potraktować głębiej

– mówi proboszcz.

W Wielki Czwartek będzie nabożeństwo o godz. 17-ej, podczas którego będzie czytanie 12 fragmentów ewangelii. W Wielki Piątek również nabożeństwo o godz. 17-ej, Założenie Grobu Pańskiego, Płaszczenica. W kościele wschodnim obchodzone są trzy dni Świąt Wielkanocnych – Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek – drugi dzień świąt i Wtorek – drugi dzień świąt. Tydzień po Niedzieli Wielkanocnej nazywa się Tygodniem Światła.

W cerkwiach Carskie Wrota, czyli te pośrodku i Diakońskie – po bokach - są przez cały tydzień otwarte na znak otwartego grobu Zmartwychwstałego Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną święci się specjalnie upieczony chleb, który się nazywa Artos. Na chlebie będzie umieszczona ikona Zmartwychwstałego Chrystusa. Chleb ten leży przez cały tydzień pośrodku świątyni. W następną niedzielę po Wielkanocnej następuje niedziela św. Tomasza albo inaczej Niedziela Antypaschy (Niedziela Przewodnia). W normalnej sytuacji chleb Artos jest rozdzielany między wiernych. W tym roku obrzęd zakończy się na poświęceniu chleba.

W kwestii liturgicznej niewiele się zmienia oprócz ograniczenia liczby wiernych. Oczywiście również od Niedzieli Wielkanocnej śpiewamy hymn „Chrystos Woskres” – „Chrystus Zmartwychwstał, śmiercią śmierć zwyciężył, a tym, którzy są w grobach darował życie...” Jest zwyczaj w Kościele Wschodnim w okresie po Świętach Wielkanocnych aż do Wniebowstąpienia – przez 40 dni wierni chodzą na cmentarze i tam odprawia się nabożeństwa w intencji zmarłych. Tam też śpiewa się „Chrystos Woskres”. W tym roku może to być jednak utrudnione.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto