Wraca temat opłaty za śmieci w gminie Koczała. Po analizie zaproponowano tę samą kwotę. Radni podejmą decyzję w czwartek 28 stycznia

Olek Knitter
Olek Knitter
Radni z Koczały ponownie pochylą się nad stawką za śmieci w 2021 roku
Radni z Koczały ponownie pochylą się nad stawką za śmieci w 2021 roku pixabay.com
Na czwartek 28 stycznia zaplanowano pierwszą w tym roku sesję w Koczale. Radni ponownie wrócą do tematu ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Koczała. Przypomnijmy, ostatnio rada odrzuciła propozycję wójta. Teraz w uchwale zaproponowano tę samą cenę. Dlaczego?

- Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny w wysokości 29,50 zł miesięcznie od mieszkańca i 59,00 zł jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny – czytamy w projekcie uchwały na najbliższą sesję rady w Koczale.
To wzrost o 12,60 zł w stosunku do obecnie obowiązującej kwoty. Na poprzedniej sesji radni gminy Koczała tę stawkę odrzucili.
Teraz przygotowano dokładną analizę, wyliczenia i udokumentowano skąd ta sma stawka. - Stawka została obliczona po przetargu, na który wpłynęła tylko jedna oferta, więc nie mamy możliwości jej zmiany. Jednym z zarzutów radnych było, iż nie dostali wówczas wyliczeń, różnych kalkulacji np. samodzielnego wywozu śmieci – mówi przewodniczący rady Kamil Reszke. - Z naszych wyliczeń wynika, że samodzielny wywóz śmieci byłby jeszcze droższy, z innymi gminami nie uda się w kwestii wspólnego wywozu śmieci „połączyć”. Z kalkulacji wychodzi więc kwota 29,50 zł, której nie możemy zmienić, bo gmina nie może ani dokładać, ani zarabiać na gospodarowaniu odpadami.

Skąd stawka za śmieci 29,50 zł w gminie Koczała?

Najważniejsze liczby analizy to koszty odbioru i zagospodarowania śmieci, które w ostatnich dwóch latach wzrosły ponad dwukrotnie. W 2019 r. koszty te wyniosły niecałe 390 tys. zł, rok temu 450 tys. zł, a w tym roku po przetargu już 816 tys. zł. Do tego dochodzą koszty obsługi systemu 70 tys. zł (rok temu 63 tys. zł, w 2019 roku 56 tys. zł). Według zameldowań w gminie jest ok. 3300 mieszkańców, natomiast liczba zamieszkujących gminę według złożonych deklaracji przez samych mieszkańców to 2540 osób. Spodziewany jest też wzrost odpadów w tonach. W 2019 roku mieszkańcy wytworzyli łącznie 700 ton odpadów, rok temu blisko 720 ton, w w tym spodziewany jest wzrost na minimum 790 ton.Z tytułu wpłat w zeszłym roku wpłynęło niecałe 500 tys. zł (w 2019 roku 383 tys. zł). Mieszkańcy mają 100 tys. zł zaległości w opłatach za śmieci.

Kwota 29,50 zł wynika z konkretnej kalkulacji, którą poznali już radni. Koszty odbioru i zagospodarowania odpadów w 2021 roku mają wynieść łącznie 887 tysięcy zł. To podzielono na 12 miesięcy i liczbę mieszkańców (wg deklaracji 2450), co daje koszt 29,11 zł. Stawkę zaokrąglono do 29,50 zł od mieszkańca.

Czy taka kwota pozostanie?

Wszystko też w rękach radnych. Rozpoczęły się spotkania poszczególnych komisji, a ostateczna decyzja zostanie podjęta w czwartek 28 stycznia na sesji. Ewentualna zmiana stawki nie będzie powodowała konieczności składania nowej deklaracji przez właścicieli nieruchomości. Trzeba będzie jednak uiścić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości podanej w dostarczonym przez gminę zawiadomieniu. Nowa stawka ma obowiązywać od 1 marca.

A to, w jaki sposób argumentowana jest nowa cena dowiadujemy się w uzasadnieniu uchwały.
Oto najważniejsze jego fragmenty: Na koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi składają się odbiór, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, utrzymanie PSZOK, obsługa administracyjna systemu oraz edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Z danych można zauważyć m.in.: wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, obsługi stanowiska, opłat komorniczych oraz licencji programu. Różnica między osobami zameldowanymi na terenie gminy Koczała, a faktycznie zamieszkującymi gospodarstwa domowe wynika m. in.: z faktu, iż część osób wyjechała zagranicę w celach zarobkowych bez uregulowania spraw meldunkowych, wiele osób przebywa na stałe lub czasowo poza granicami terenu gminy Koczała, a także dużo młodzieży uczy się i studiuje poza obszarem gminy Koczała.
Dotychczasowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi od osoby miesięcznie w sposób selektywny w wysokości 16,90 zł oraz 16,30 zł od osoby miesięcznie posiadającej przydomowy kompostownik nie pokrywają kosztów funkcjonowania ww. systemu. Z zapisów ustawy wynika jednoznacznie, że system gospodarki odpadami musi się bilansować, a stawki opłat za gospodarowanie odpadami ustalane przez radę powinny w pełni pokrywać koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Do ustalenia wysokości rocznego kosztu odbioru i zagospodarowania odpadów przyjęto szacowaną na 2021 r. wielkość odpadów zebranych z terenu gminy Koczała. Wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w porównaniu do roku 2020 wynosi około 81%, natomiast wzrost kosztów całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wynosi około 73%. Trzeba jednak mieć na uwadze, że o ile ilość wytworzonych w 2021 roku odpadów przez mieszkańców może pozostać na poziomie zbliżonym do lat poprzednich, to od 2021 r., zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz uchwałą Rady Gminy Koczała zwiększa się częstotliwość wywozu niektórych frakcji odpadów. Odpady zmieszane dotąd wywożone w okresie kwiecień - październik raz w miesiącu będą wywożone raz na 2 tygodnie. Natomiast bioodpady wywożone dotąd raz na 2 miesiące w okresie styczeń - marzec i listopad - grudzień będą wywożone raz w miesiącu a wywożone dotąd w okresie kwiecień - październik raz na miesiąc będą wywożone raz na 2 tygodnie. Wzrost ilości odpadów bezpośrednio wpływa na wyższe koszty odbioru odpadów. Nie bez znaczenia jest też wzrost od 1 stycznia 2021 r. najniższego wynagrodzenia do 2800 zł brutto, które pociąga za sobą wzrost kosztów świadczonych usług.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie