Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami ostatnia w tym roku superpełnia. Pełnia Księżyca, która ozdobiła niebo 7 maja, nosi nazwę Kwiatowej.

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. Dariusz Stanecki
Siódmego maja na niebie można było obserwować ostatnią w tym roku superpełnię. Superksiężyc - to inna nazwa pełni Księżyca, który znajduje się w perygeum swojej orbity. Nasz naturalny satelita porusza się po orbicie, która nie jest idealnym okręgiem, lecz elipsą. To powoduje, że odległość Srebrnego Globu od Ziemi zmienia się od 363104 kilometrów w perygeum (najbliższy punkt orbity) do 405696 kilometrów w apogeum (najdalszy punkt orbity).

To była bardzo jasna pełnia, a Księżyc znajdował się stosunkowo blisko Ziemi. Nasz naturalny satelita 7 maja zbliżył się na odległości ok. 366 tys. km od Ziemi.

Majowa pełnia Księżyca nosi nazwę Kwiatowej. Inna nazwa majowej pełni to: Pełnia Zajęcza, Pełnia Mleczna lub Pełnia Sadzenia Kukurydzy. Indianie wierzą, że w drugą wiosenną pełnię Księżyca ma miejsce największy rozkwit i wzrost roślin. Związane jest to z tym, że w maju przyroda budzi się do życia, a kwiaty i drzewa kwitną. Ciekawostką jest to, że rośliny reagują na pełnię Księżyca. W trakcie pełni jest dłuższy czas wegetacji roślin.

Dawniej wierzono, że podczas tej pełni na Ziemi dochodzi do szczególnie niszczycielskich zjawisk, takich jak trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów.

W Polsce nie musimy się obawiać się takich drastycznych zjawisk, oprócz gwałtownego ochłodzenia. Przed nami tradycyjni "zimni ogrodnicy" i "zimna Zośka", które przyniosą przymrozki, a nawet opady deszczu ze śniegiem. Stopniowo zacznie się ocieplać po 17 maja.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto