Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Człuchów. Budżet gminy Człuchów na plusie. Rozmowa z wójtem Pawłem Gibczyńskim

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. archiwum redakcji, Urząd Gminy w Człuchowie
Podczas sesji, która odbyła się 5 czerwca Wójtowi Gminy Człuchów, Pawłowi Gibczyńskiemu udzielono wotum zaufania oraz otrzymał jednogłośne absolutorium. Głosowania te poprzedziła debata nad informacją o stanie gminy Człuchów.

Zadowalające jest sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Człuchów, ponieważ rok 2019 zakończył się z 4-milionową nadwyżką, zamiast 2,5-milionowego deficytu.

Rozmowa z Wójtem Gminy Człuchów, Pawłem Gibczyńskim

Co dla Pana oznacza otrzymanie po raz drugi w karierze Wójta Gminy Człuchów wotum zaufania oraz absolutorium?
- Oznacza to, że kierunek, w którym idzie gmina Człuchów, jest kierunkiem dobrym. Wszystko wskazywało na to, że zakończymy rok stratą, jednak udało się go zakończyć nadwyżką budżetową. Bardzo się cieszę z tego faktu, że udało się pobudzić organizacje pozarządowe, które działają na terenie naszej gminy. Pracownicy urzędu gminy pozyskali ponad 1 mln zł na projekty, które są właśnie realizowane przez organizacje pozarządowe z naszego terenu.

Jak wyglądało wdrożenie „Tarczy antykryzysowej” w gminie?
- Żeby pomóc przedsiębiorcom, postanowiliśmy zwolnić wszystkich mikroprzedsiębiorców z podatku od nieruchomości za grunty, budynki i budowle, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Wystarczyło złożyć oświadczenie, że dochody spadły o 25% oraz, że zawiesiło się działalność gospodarczą. A jeżeli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli te, które zatrudniają do 49 pracowników, tutaj również dokonujemy zwolnienia z podatku od nieruchomości za dwa miesiące: kwiecień i maj. Obejmują one branżę hotelarską i gastronomiczną - restauracje i hotele.
Poza tym każdy przedsiębiorca, którego powyższe prawa nie obejmują, może złożyć wniosek indywidualny i takie wnioski o umorzenie bądź odłożenie w terminie podatku od nieruchomości też są składane. To jest to, co gmina może zrobić dla przedsiębiorców w tym trudnym okresie – wyjaśnia wójt.
Nie pobieraliśmy również czynszu za lokale komunalne, w których prowadzi się działalność gospodarcza, to jest gabinet logopedyczny, weterynaryjny oraz dwa sklepy. Nie pobieraliśmy również opłaty od rodziców za przedszkole w okresie kiedy były one zamknięte.

Jakie obecnie gmina planuje i realizuje inwestycje? Co udało się już zrobić?
- Kończymy już trzy duże inwestycje. Jedna z nich, już w zasadzie się zakończyła: jest to budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Rychnowach. Hala sportowa ma już pozwolenie na użytkowanie. Druga inwestycja jest w trakcie realizacji: to budowa przedszkola oraz świetlicy wiejskiej w Wierzchowie Dworcu. Trzecia, największa inwestycja, to przebudowa drogi krajowej nr 22 na odcinku od zjazdu z obwodnicy do granicy z gminą Chojnice. Realizacja przedsięwzięć przebiega zgodnie z planem i mam nadzieję, że oddamy gotowe obiekty w terminie.

Jak układa się Panu współpraca z sołectwami?
Cieszy to, że sołtysi, rady sołeckie i mieszkańcy również włączają się w rozwój gminy Człuchów. Wracając do tematu budżetu wspomnę, że w tym roku został uruchomiony budżet sołecki. W tym roku zaczął już realnie funkcjonować. Łączna kwota wynosi ponad 700 tys. dla 25 sołectw. Sołectwa same decydują o tym, na jakie inwestycje przeznaczą środki. Zdecydowali o tym sami mieszkańcy na zebraniach sołeckich. Oczywiście wspieramy i pomagamy, na przykład w sporządzaniu dokumentacji projektowej oraz innych niezbędnych formalnościach. Już niebawem - mam nadzieję, że w wakacje - te inwestycje się rozpoczną. To jest pierwszy rok, w którym fundusz sołecki w naszej gminie w tej formie zaczął funkcjonować. Myślę, że to jest dobre rozwiązanie, bo mieszkańcy sami najlepiej wiedzą, co jest dla ich miejscowości niezbędne i potrzebne. Cieszy również to, że oprócz tej kwoty 700 tys zł, pozyskują środki z innych źródeł, na przykład unijnych. W sporządzaniu wniosków wspomaga sołectwa nasz pracownik gminy.

Z tego, co wiem ruszył, już pierwszy w gminnie Człuchów klub seniora.
- Tak. Już funkcjonuje klub seniora (z przerwą powstałą w wyniku obostrzeń z powodu pandemii) w Wierzchowie Wsi. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 150 tys z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Środki zostały przekazane przez Pomorski Urząd Wojewódzki. Klub seniora posiada dofinansowanie w wysokości 40% z ministerstwa, a pozostałe 60 % gmina dokłada z własnego budżetu.

A jak wygląda sprawa obwodnicy dla Ględowa i Jęcznik Wielkich?
- Jeżeli chodzi o obwodnicę, jesteśmy na etapie zaawansowanych rozmów i kompletowania dokumentacji. W związku z przebudową drogi krajowej nr 25 powstanie obwodnica omijająca Ględowo i Jęczniki Wielkie na drodze z Człuchowa do Zamartego. Obwodnica z pewnością poprawi bezpieczeństwo osób, które zamieszkują te miejscowości.

Rowerzyści i biegacze też się ucieszą z budowy ścieżki rowerowej.
- Ta ścieżka to też duża inwestycja, której kibicujemy. Mamy świadomość, że jest ona również bardzo potrzebna. Jeżeli ten projekt dojdzie do skutku, powstanie pętla rowerowa Człuchów - Chojnice - Zamarte i z powrotem do Człuchowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto