Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jacques Brel piałby w Człuchowie z zachwytu. Dwa jubileusze z Francją i jej kulturą w tle

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Miłośnicy kultury francuskiej mieli aż dwie okazje do świętowania. W tym roku bowiem minęło 25 lat od rozpoczęcia działalności Towarzystwa Polsko-Francuskiego. Z kolei 20 lat temu odbyły się pierwsze Dni Kultury Francuskiej.

Nie mogło być inaczej – tegoroczną galę VIII Konkursu Piosenki Francuskiej im. Jadwigi Loroch w Człuchowie i jednocześnie uroczystości związane z jubileuszami, rozpoczęła piosenka „J’imagine” w wykonaniu Elizy i Noemie Lacroix oraz Roksany Kromer. W dalszej części wieczoru muzyczna uczta rozkręciła się na dobre. Na scenie wystąpili laureaci konkursu, wprawiając w podziw wysokim poziomem wykonania wybranych przez siebie utworów francuskich. Swój mini-recital zaprezentował Przemysław Siciarz, kilkukrotny laureat, a w tym roku również członek jury. Gwiazdą wieczoru francuskiego był zespół L'aperitif w składzie Daria Zaradkiewicz - wokal, Paweł A. Nowak - akordeon, Paweł Urowski – kontrabas, który prezentując znane utwory francuskie przeniósł publiczność do najpiękniejszych zakątków Francji. Na zakończenie wspólnie z nimi pospacerować można było po Polach Elizejskich w rytmie piosenki Joe Dassin.

Śmiało można powiedzieć, że było to święto kultury francuskiej, bo było z czego się cieszyć. XX Dni Kultury Francuskiej oraz jubileusz 25 -lecia działalności Towarzystwa Polsko-Francuskiego, to wyjątkowe okazje, w których udział wzięli burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło, przedstawiciel Ambasady Francuskiej w RP Georges Diener,**konsul honorowy Francji na Pomorzu Alain Mompert wraz z małżonką Grażyną Mompert, prezes Chojnickiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego Czesław Selke** oraz wielu innych dostojnych gości reprezentujących lokalne instytucje.

Uroczystość prowadziły prezes Człuchowskiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego Bogusława Konczanin oraz Małogorzata Ziemba-Lacroix. Panie przypomniały historię stowarzyszenia i osiągnięcia, którymi może się ono pochwalić, a którego celem jest umacnianie więzi polsko-francuskich, współpraca kulturalna ale przede wszystkim rozwijanie i podtrzymywanie zawiązanych przyjaźni polsko-francuskich realizowanych poprzez prężnie działającą wymianę rodzin. Co ciekawe, człuchowskie stowarzyszenie jest największym w Polsce, bo zrzesza już 120 osób.

A skoro były jubileusze, to nie mogło zabraknąć tortu i mnóstwa ciepłych życzeń. Trzeba przyznać, że to jedyny wieczór w roku, kiedy Człuchów zamienia się w stolicę kultury francuskiej a muzyka znad Sekwany kradnie serca mieszkańców naszego miasta. Kolejny taki już za rok - 22 października 2022. Już dziś zapraszamy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto