Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompleksowo o trzech jeziorach – Karol Dziemiańczyk promuje swoją czwartą książkę popularnonaukową | WIDEO

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Wideo
od 16 lat
Naturalne walory i historia powiatu człuchowskiego skrywają wiele tajemnic. Ich niestrudzonym odkrywcą jest Karol Dziemiańczyk, który właśnie promuje swoją czwartą książkę. Regionalista tym razem wziął „pod lupę” trzy jeziora położone na ziemi przechlewskiej i rzeczenickiej – Szczytno, Szczycienko i Końskie. O swojej pracy opowiedział w piątek podczas spotkań autorskich.

Trzy jeziora w okolicy Przechlewa i Rzeczenicy to prawdziwa skarbnica ciekawostek historycznych i przyrodniczych, a także doskonałe miejsce do odwiedzenia latem – na przykład podczas wyprawy tratwą. Swoją książkę „3 jeziora – wiele tajemnic. Przewodnik po jeziorach szczytnieńskich” Karol Dziemiańczyk promował w piątek wśród lokalnej społeczności w Przechlewie i Rzeczenicy. Szczególny wymiar miało spotkanie w Przechlewie. Okazuje się, że tamtejsi członkowie Klubu Seniora są na bieżąco, gdyż to właśnie oni jakiś czas temu uczestniczyli w serii wypraw wraz z autorem książki.

- Na prośbę władz gminy Przechlewo oraz Klubu Seniora w roku 2021 i 2022 braliśmy udział w takich wyprawach z seniorami tratwą po Jeziorze Szczytno i nie tylko. I w zasadzie doświadczenia z tychże wypraw - to, co udało mi się wtedy stworzyć na ich potrzeby - dały podwaliny pod tę właśnie książkę. Dlatego część dzisiejszych uczestników spotkania autorskiego to osoby mi już znane z tychże rejsów.

- mówi Karol Dziemiańczyk i dodaje, że wspólne rejsy były impulsem do szybkiego zajęcia się właśnie tym tematem.

Owoc badań, obserwacji i pasji

Książka jako całość jest owocem całorocznych badań i obserwacji. Autor uchwycił na zdjęciach wszystkie pory roku. Tematyką trzech okolicznych jezior zajął się kompleksowo – od aspektów historycznych poprzez geologię i hydrologię aż po ichtiologię – tu należy podkreślić, że nauka o rybach należy do szczególnych zainteresowań Karola Dziemiańczyka – jest nie tylko zapalonym wędkarzem, ale także absolwentem podyplomowych studiów ichtiologicznych. W dziedzinie historii współpracował natomiast przede wszystkim z Muzeum Regionalnym w Człuchowie, a zwłaszcza z drem Marianem Frydą.

Ciekawostki z różnych dziedzin

Autor rozpoczyna książkę od ogólnych informacji o regionie, a następnie proponuje spójny opis historyczno – przyrodniczego szlaku wraz z bogatą dokumentacją fotograficzną. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się między innymi, na której wyspie znajdują się ślady początków państwowości polskiej na ziemi człuchowskiej, gdzie można spotkać czaple i kormorany albo skąd pochodzi… najstarsza w Polsce pisanka. Wiele miejsca poświęcono tu także zmianom, jakie zachodziły w linii brzegowej i samych jeziorach na przestrzeni dziejów. Na końcu książki ciekawe informacje znajdą natomiast wędkarze w dedykowanym im informatorze.

Będą kolejne publikacje

Karol Dziemiańczyk zapowiada kolejne publikacje – już wiadomo, że jego piąta książka będzie dotyczyć historii wędkarstwa na ziemi człuchowskiej, a szósta będzie monografią Jeziora Krępsko. To kolejny akwen w okolicy, który - podobnie jak już opisane trzy jeziora – kryje mnóstwo ciekawostek i tajemnic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto