Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego sukcesywnie przekopywali otoczenie zamku w Człuchowie w poszukiwaniu śladów historii sprzed wieków

OPRAC.:
Olek Knitter
Olek Knitter
Badania archeologiczne przy zamku w Człuchowie zakończone
Badania archeologiczne przy zamku w Człuchowie zakończone Facebook Muzeum Regionalne w Człuchowie
Podkówki butów sprzed kilkuset lat, przedmioty codziennego użytku i fragmenty ceramiki - to znaleziska odkryte przez archeologów podczas tegorocznych wykopalisk przy Zamku Krzyżackim w Człuchowie. Był to już kolejny sezon badań archeologicznych prowadzonych przy człuchowskiej warowni.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego sukcesywnie przekopywali otoczenie zamku w poszukiwaniu śladów historii sprzed wieków. W przeszłości zamek w Człuchowie był uznawany za drugi po Malborku pod względem wielkości i rangi. Niestety, osiemnastowieczne pożary, które trawiły miasto, a także zniszczenia wojenne spowodowały, że warownia została w znacznej części rozebrana. Okoliczna ludność potrzebowała bowiem budulca do odbudowy zniszczonych domów. Zamkowe cegły i kamienie doskonale się do tego nadawały. Dzisiaj próbuje się ocalić to, co jeszcze z zamku pozostało. Ważne są nowo odkrywane mury, fosy, baszty, a nawet pozostałości po średniowiecznej zabudowie.

- Dla nas ciekawe są pozostałości architektury, ponieważ od momentu zburzenia zamku tak naprawdę nie wiemy, jak ten zamek wyglądał, ponieważ nie zachowały się żadne plany. Dzięki naszym pracom, dzięki odsłanianiu poszczególnych elementów architektonicznych, możemy zrekonstruować wygląd zamku w przeszłości - mówi Marek Truszkowski, archeolog prowadzący badania.

W przekazach historycznych przewija się koncepcja jednego z dawnych badaczy, który opisuje jak człuchowski zamek mógł wyglądać przed wiekami. Współczesne badania archeologiczne już teraz wskazują, że plany przygotowane przez dawnych naukowców są bardzo nieprecyzyjne.

Badania archeologiczne przy zamku w Człuchowie zakończone

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego sukcesywnie przekopywa...

- W ciągu ostatniego miesiąca archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego rozwiązali kilka zagadnień dotyczących formy i funkcjonowania II Przedzamcza oraz jego wschodniej fosy. Odsłonięta została m.in. zewnętrzna ściana baszty, której wnętrze badane było w latach 2017-2018. W grubości jej muru namierzono wówczas biegnący w dół szyb. Jego funkcja pozostawała zagadką do momentu odsłonięcia ujścia kanału w trakcie tegorocznych badań, które pozwoliło ustalić, że był to szyb wentylacyjny. Ponadto odkryty został fragment budynku zamykający niegdyś północną część omawianego przedzamcza. Mur w konstrukcji ceglano-kamiennej schodził bezpośrednio do fosy. W trakcie badań ustalono też, że narożnik budynku, do którego przylegał mur obwodowy przedzamcza wsparty został przez masywną przyporę. Wśród wielu kategorii zabytków ruchomych odkrywanych w trakcie badań archeologicznych znajdują się różnego rodzaju narzędzia i przedmioty codziennego użytku takie jak kosy, noże czy sztućce – informują na stronie Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto