Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Człuchów rusza budowa potężnej farmy wiatrowej. Inwestycja za ponad 700 milionów złotych to szansa na rozwój gminy

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Budowa potężnej farmy wiatrowej to prawdopodobnie największa inwestycja w historii gminy Człuchów. Dziś (25.08.) nastąpiło uroczyste wbicie symbolicznych pierwszych szpadli, a tym samym przekazanie terenu po budowę 33 wiatraków o mocy 72,6 MW. Pierwszy prąd wyprodukują one w połowie 2024 roku.

Projekt był dyskutowany przez inwestorów, samorząd i mieszkańców już od kilku lat, a w ostatnim czasie jego przygotowanie nabrało tempa. W wyniku udanych negocjacji dziś w Jęcznikach Małych nastąpiło uroczyste przekazanie placu budowy, a intensywne prace ruszą już w najbliższy poniedziałek.

W gminie inwestuje jeden z najbogatszych ludzi w Polsce

Firmą, która inwestuje w kompleks siłowni wiatrowych, jest PAK-Polska Czysta Energia - spółka zależna od Grupy Kapitałowej Ze Pak S.A. od lat inwestującej w energię odnawialną w Polsce. Większość udziałów w spółce ma miliarder Zygmunt Solorz i inwestycja nie odbyłaby się bez jego osobistej przychylności. Wartość działań związanych zarówno z budową, jak wszelkimi działaniami "dookoła" wyniesie około 724 miliony złotych, z czego część będzie stanowić pożyczka zaciągnięta przez ZE PAK od Cyfrowego Polsatu - w kwocie co najwyżej 236 mln złotych.

Realizatorem inwestycji będzie firma ONDE wyspecjalizowana w energetyce, a dostawcą turbin wiatrowych - duńska firma Vestas, która inwestuje także w produkcję w Polsce. Całość jako inżynier kontraktu zepnie Neo Energy Group.

Takich pieniędzy tu jeszcze nie było!

Budowa elektrowni wiatrowej o takich rozmiarach to duże wydarzenie w skali gminy i całego województwa. W skład kompleksu wejdą 33 turbiny wiatrowe o mocy 76,2 MW rozproszone na terenie gminy. Według wyliczeń w ciągu roku będą mogły wyprodukować tyle prądu, ile zużywa 110 tysięcy gospodarstw domowych.

- To jest największa inwestycja, która będzie miała miejsce na terenie gminy Człuchów. Przypomnijmy, że budżet gminy to jest 60 – 70 milionów. Tutaj mówimy o inwestycji za ponad 700 milionów, czyli 10-krotności budżetu naszego samorządu. Oczywiście korzyści dla mieszkańców są wymierne, począwszy od dróg, które zostaną zrobione w trakcie realizacji czy przed realizacją inwestycji (…), ale również takie korzyści stricte finansowe, czyli wpływy do budżetu gminy z podatków lokalnych i opłat lokalnych.

- mówił podczas uroczystego otwarcia budowy wójt gminy Człuchów Paweł Gibczyński. Dodaje, że to nie ostatnia inwestycja tego typu, jaką planuje zaprosić do siebie samorząd - zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną.

Czas budowy nie będzie łatwy

Mieszkańcy okolic, w których znajdować się będą wiatraki, muszą się uzbroić w nieco cierpliwości. Choć po wybudowaniu turbiny nie będą mocno uciążliwe, to podczas prac wzmożony będzie ruch ciężarowy na lokalnych drogach.

- Przez najbliższych kilkanaście miesięcy będziemy pracować na tym zadaniu, myślę, że będziemy tę pracę realizować w symbiozie z państwem, liczymy na to bardzo, w efekcie liczę na to, że w połowie 2024 roku spotkamy się w jeszcze lepszych nastrojach, żeby uczcić oddanie tej inwestycji do użytkowania. (…) Myślę, że nie będziemy zbyt mocno państwu przeszkadzać, choć z całą pewnością pewna uciążliwość będzie miała miejsce. Pracę zaczynamy już w najbliższy poniedziałek – a dzisiaj przekazanie placu budowy.

- mówił Paweł Średniawa, prezes zarządu firmy Onde, zwracając się do zgromadzonych mieszkańców.

Po krótkich przemówieniach przyszedł czas na wbicie pierwszej, symbolicznej łopaty. Trzeba przyznać, że wraz z tą inwestycją gmina Człuchów wkracza w świat nowoczesnej i ekologicznej energii - w dzisiejszych czasach to doskonała wiadomość!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto