Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Przechlewo inwestycje budowlane idą pełną parą, część z nich zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Gmina Przechlewo jest jedną z tych jednostek, w których w ostatnim czasie wiele się dzieje pod względem inwestycyjnym. Samorząd uzyskał sporo funduszy – między innymi z Polskiego Ładu – i teraz jest w trakcie realizacji założeń budżetowych. Realizowane są też mniejsze projekty mające na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa w gminie - mieszkańcy mają też własne pomysły.

W budowie jest między innymi nowe skrzydło przedszkola gminnego, remiza strażacka oraz nowa siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy. To największe inwestycje planowane w tym roku w budżecie gminy – ich łączny koszt ma wynieść 15 milionów złotych, z czego 90 procent to dofinansowanie rządowe.

- Planowane otwarcie dwóch pierwszych inwestycji jest wstępnie na koniec roku, wszystko oczywiście zależy od sytuacji, jaka będzie miała miejsce przez najbliższe pół roku, a następna – czyli przedszkole – będziemy chcieli otworzyć w przyszłym roku, w drugiej połowie.

- mówi Krzysztof Michałowski, wójt gminy Przechlewo.

Na załączonych zdjęciach widać, że budowa faktycznie idzie do przodu, tak więc – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – już za kilka miesięcy dwie pierwsze inwestycje będą ukończone. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obecnie istnieje trudna sytuacja w branży budowlanej – szczególnym problemem w planowaniu budów przez samorządy okazuje się wzrost cen materiałów budowlanych.

W Przechlewie realizowane są także mniej „spektakularne”, ale równie ważne zadania. W ostatnim czasie było to doświetlenie drogi wyjazdowej z Przechlewa w kierunku Człuchowa. To trasa licznie uczęszczana przez pieszych – zwłaszcza osoby robiące zakupy w pobliskich supermarketach i udające się na plażę OSiRu nad Jeziorem Końskim. Zamontowano sześć punktów świetlnych.

Jest to oświetlenie, które wraz z firmą Energa Oświetlenie zrealizowaliśmy. Koszt całej inwestycji był na poziomie około 60 tysięcy złotych, z czego połowę dofinansowała gmina Przechlewo. (…) Myślę, ze zwiększy to bezpieczeństwo szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wiele osób udaje się na zakupy do dyskontów. Jest to nie pierwsza taka inwestycja, zwracamy uwagę, aby wymieniać i dokładać nowe punkty oświetleniowe. (…) Między innymi uczyniliśmy tak w centrum, przy pomniku, doświetliliśmy przejścia przy szkole w Sąpolnie.

- mówi wójt i dodaje, że już projektowane są kolejne punkty oświetleniowe.

Potrzeby są jeszcze większe - mieszkańcy znają je najlepiej

Okazuje się, że kwestia oświetlenia budzi wiele emocji wśród mieszkańców. Na profilu facebookowym gminy w komentarzach podają oni własne propozycje miejsc do doświetlenia: to przede wszystkim przejście dla pieszych na wysokości OSiRu, park w centrum wsi oraz ulica Jeziorna. Okolice supermarketów sugerują natomiast doświetlić jeszcze bardziej – ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych.

Oprócz obecnie prowadzonych inwestycji gmina ma w planach zrealizowanie kolejnych. Z ostatniego rozdania Polskiego Ładu otrzymała promesę na dofinansowanie rozbudowy sieci wodociągowej na kwotę 2 mln złotych. Czekają na to przede wszystkim mieszkańcy nowych osiedli i wybudowań w gminie – prace prawdopodobnie ruszą na wiosnę.

Coś dla najmłodszych meszkańców

Wśród inwestycji znajdzie się też coś specjalnie dla dzieci – gmina otrzymała bowiem dofinansowanie unijne na modernizację placów zabaw! Wniosek do Urzędu Marszałkowskiego złożyło w tej sprawie Przechlewskie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych. Za otrzymane 200 tys. Złotych gmina wyremontuje place zabaw w Przechlewie, Nowej Wsi i Pawłówku. Prace rozpoczną się w pierwszej połowie przyszłego roku. Place pozostaną w obecnych miejscach, ale w wyniku modernizacji zostaną wyposażone całkowicie na nowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znowu zazieleniliśmy Pomorze. Akcja "Drzewko za surowce wtórne"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto